"Бентлі" для чесного прокурора
Військовий прокурор Західного регіону купив собі розкішне авто аж у США, а декларуючи його вартість на кордоні, видається, дещо наплутав. Як ви думаєте, яку машину може купити собі військовий прокурор в армії, що, як публічно і неодноразово стверджувалось, фінансується лише наполовину потреби, а виділених коштів ледь вистачає на харчі для солдатів?
Скажете, напевно, "УАЗ" чи якусь "Ниву Шевроле". Не смішіть, це ж авто для прокурора! Військовий прокурор любить "Бентлі Arnage", суперпрестижний витвір автопрому, що за потужністю двигуна дорівнює щонайменше чотирьом стандартним машинам.
Ось як його рекламують в американських автосалонах: "Bentley Arnage" – ексклюзивний чотиридверний седан. Це просторий, потужний транспортний засіб із красивим моделюванням і розкішним внутрішнім оздобленням. Потужність 400-450 кінських сил 6,75-літрового V8 двигуна з 4-швидкісною автоматичною передачею.
"Arnage T" – один із найпотужніших автомобілів у світі. Максимальна швидкість – 288 км/год., розгін до – 100 км/год. за 5,5 секунди.
Доступні опції – ігрова консоль з РК-екраном, скляна перегородка між пасажиром та водієм".
Ось вона – казка, яка, здавалося б, доступна лише Рокфеллеру. Але не тільки йому. В Україні теж знайшлися поціновувачі прекрасного. Це військовий прокурор Західного регіону Богдан Ринажевський.
Де і за які гроші посадовець купив такий автомобіль?
"Bentley Arnage", 2001 року випуску, прибув до України у вересні 2008-го. Згідно з документами, що є в розпорядженні редакції, панові Ринажевському його продала в червні того ж року компанія "Strіnght Lіne Automobіle Group", яка має офіс у Далласі, за... 29 тисяч американських доларів!
Сума видалась нам досить підозрілою, бо, скажімо, навіть сьогодні на сайті компанії таку ж марку такого ж року випуску продають за 52 888 доларів, хоча від 2008-го минуло вже два роки.
Бетнлі": мільйонери мріють, прокурори їздять
Заінтригувало й те, що в комплекті документів, які подані при розмитненні цього авто на українській митниці, договір купівлі-продажу не фігурує.
... Телефонуємо у Даллас. Трубку піднімає Джеремі Вільямс, менеджер компанії. Серед іншого ставимо пряме питання про те, за яку суму українець пан Ринажевський придбав автомобіль. Американець ввічливо пояснює, що не має права сказати цього, бо, мовляв, фірма береже таємницю свого клієнта, навіть якщо це український прокурор.
Очевидно, у процесі розмитнення автомобіля сумніви щодо його вартості закралися і в працівників митниці. Це пояснює, чому в справі з'являється висновок спеціаліста N9 автотоварознавчого дослідження. На вирішення цього дослідження поставлене одне запитання: "Яка вартість на кордоні України – без урахування митних платежів і зборів, не розмитненого і не зареєстрованого в Україні автомобіля "Bentley Arnage", 2001 року випуску?"
Дивне запитання, скажете ви. Адже прокурор чи його довірена особа мали б пред'явити митникам експортну декларацію, договір купівлі-продажу, то й не треба було б витрачатись на експертизу.
В описі поданих на розмитнення документів експортна декларація та договір купівлі-продажу не вказані
Щоб зрозуміти хибність таких роздумів, варто ознайомитись із висновком експерта.
Ось хід його роздумів. Як зазначається, на момент огляду така машина у США, провідній країні-автоекспортері, коштує 44 450 доларів, відповідно до даних Інтернет-сайту www. bentley.com та сайту каталогу цін N.A.D.A. Однак спеціаліст доходить висновку, що прокурорська машина коштує менше. Чому?
Цитуємо:
"... на даному автомобілі наявні пошкодження лакофарбового покриття, наявні підтікання мастила на двигуні, АКПП (автоматичній коробці передач. -- Авт.) та головному редукторі заднього моста, забруднена і частково пошкоджена обшивка дверей та сидінь, необхідно привести його до нормального стану за допомогою відновлювального ремонту". Усе.
Але спеціалісту це дає змогу зменшити вартість машини до 28 тисяч 892 доларів 50 центів.
Геніальна думка спеціаліста
Характер недоліків, визначених експертом, не коментуватимемо, це може зробити кожен, хто знає, де в легковика двигун і що таке автомобільна мийка.
Ми вирішили піти тим логічним шляхом, який зазначений у висновку. І ось кілька несподіваних відкриттів. По-перше, сайт www.bentley.com, вказаний експертом як джерело інформації про ціни на "Бентлі", насправді нічого спільного з автомобілями "Бентлі" не має. Це сайт фірми, що займається програмним забезпеченням архітекторів, інженерів для проектування промислових об'єктів (заводів, шахт) та інфраструктурних проектів – будівель, мостів, очисних споруд, джерел чистої енергії, доріг. Перевірити це може кожен.
По-друге, сайт N.A.D.A. дає зовсім інші ціни на автомобілі цього класу. Ось кілька прикладів ціни на семирічні машини "Bentley Arnage":
"Bentley Arnage 4 Door Sedan" -- 97 600 доларів США
"Bentley Arnage" -- 114 000 доларів США
"Bentley Arnage" -- 106 000 доларів США
Отож, середня ціна семирічного автомобіля "Bentley Arnage" на сайті, яким користувався експерт, визначена в розмірі 107 000 доларів США.
Але зірки на погонах прокурора, очевидно, виблискують так, що митники майже повірили експертному висновку. Тільки, мабуть, щоб перемога справедливості була тотальною, збільшили митну вартість на... 107 доларів 50 центів!
І, виходячи зі встановленої митної вартості "Бентлі" – 29 тисяч доларів США, вирахували митні податки та збори. Відповідно до уніфікованої митної квитанції від 6 вересня 2008 року, ввозячи автівку в Україну, довірена особа прокурора внесла за машину митних платежів на суму 52639 доларів за курсом долара, що встановлений НБУ на 5 вересня 2008-го.
Ось це документ фігурує в митній справі як фактура
Якщо ж узяти вартість автомобіля "Бентлі" у 107 тисяч доларів, то за розмитнення машини треба було б викласти приблизно 91 638 доларів.
Але, звичайно, виходячи з того, що розмитнення відбулося без будь-яких затримок і дурних запитань з боку митних органів, треба вірити в те, що, на відміну від тисяч підприємців, котрі вічно щось намагаються занижувати при розмитненні, наш герой-прокурор усе декларував чесно. Тому й досі посідає свою чудову впливову посаду, наглядає за законністю, напевно, час від часу до церкви ходить.
Звісно, воно б, може, й нічого, якби пан прокурор був знаним бізнесменом, відомим артистом чи, наприклад, реп-співаком. Але реп за гроші пан прокурор, мабуть, не читає. Тому, коли авто, яке у всьому світі вважається ознакою показної розкоші, купує чиновник зовсім не багатої країни, це викликає щонайменше подив.
Злосливці також кажуть, що вже в Україні прокурор навіть замовив позолочені диски на колеса автівки і позолотив решітку радіатора (ну чисто тобі, як у реперів. -- Авт.).
Ексклюзивні колеса і радіатор
"Позолота – це ексклюзивна робота, повідомили "Експрес" в одному з автосалонів Києва. – Тож і підхід до клієнта та ціна визначаються в кожному конкретному випадку. Якщо підрахувати приблизно, матеріали, робота і позолота дисків та радіаторної решітки коштуватимуть у межах 20 тисяч гривень".
Та що тут скажеш, у кожного свої фантазії. От пригадуємо, як зі здивуванням дізналися про те, що депутати Європарламенту їздять на роботу велосипедами. Мовляв, і екологію бережуть, і народні гроші на службові авто не витрачають.
Та наші прокурори в автомобільних "понтах" можуть дати фору будь-кому. І прокуророві питань ніхто не поставить. Чого ж солідного чоловіка турбувати? Адже, якщо чемно поводитися, може, ще й посадовить у свою модну "бібіку" і повозить.
Віктор ДУДАР, Ірина БОДНАР, Експрес